I en tidning för nåt år sedan läste jag om ett pyssel där de hade byggt en bil av kartong. Jag la pysslet på minnet för att jag tyckte det verkade ett perfekt pyssel att göra med M.
Vi tog alltså bara kartong och klippte i passliga delar för att limma ihop dem så de ser ut som en bil, traktor, lastbil eller vilket fordon man har fantasi nog att komma på. Till själva stommen använde jag mig av två mallar som jag ritade av på kartongen så alla kartongbitar skulle bli lika stora.
Viktigt är att man klipper alla delarna så att ”fårorna” blir riktade åt samma sida när man limmar ihop dem. Jag klippte och M limmade. Sen var det bara att vänta på att den skulle torka. E som fick bilen av M gillade den riktigt mycket och den var ganska tålig också för den höll faktiskt några dagar innan ena hjulet gav vika för hanteringen. 🙂