Köpt vs egen lagad barnmat

När jag står vid hyllan av barnmat tycker jag alltid att barnmaten är så billig. Därför känns det lite som bortkastad tid när jag ibland står och lagar E:s mat från scratch. Jag kunde ju lika bra göra nåt annat och köpa färdig ekologisk barnmat, det är väl same same i allafall. Så för att boosta mig själv och få lite pepp till att fortsätta laga så gjorde jag ett test.
IMG_3213_fotor
Jag bestämde mig för att göra barnmat (eller smoothie) på en av E:s favoriter när vi är på vift: Ella´s White one som enligt förpackningen är 100% ekologisk och gjord på äppel, banan, ananas och kokosmjölk.
IMG_3205_fotor
Jag svängde på förpackningen och tog helt enkelt receptet därifrån:
32% bananer
30% äppel
23% ananas
15% kokosmjölk
Jag betalade 1,49 € för en förpackning White one på 90g.

IMG_2894_fotor
…och i den jag lagade såg den slutgiltiga innehållsförteckningen ut så här (så ganska lika den färdig köpta):
34% äppel (köpt 1 kg (5 st) – efter skalning, kokning och mixer var det 750g kvar)
31% banan (köpt 1 kg (7 st)- efter skalning och mixer var det 700g kvar)
18 % ananas (köpt en hel på 850 g – efter skalning och mixer var det 400g kvar)
15 % kokosmjölk (400ml på burk- urhällt innehåll var 350g)
Det blev 2200g färdig puré och den kostade 9,56 €
(=1 kg ekologiska äppel: 2,99€, 1 kg ekologiska bananer: 2,09 €, 1 ekologisk Ananas: 2,69 €, 1 burk 400ml ekologisk kokosmjölk: 1,79 €. Sen går det givetvis några cent i el när man kokar och mixar också, men här räknar jag med kostnaden för innehållet.)
IMG_3203_fotor
Så resultatet blev att den turkosa påsen som är fylld med ekologisk hemlagad barnmat kostar 0,40 € och den vita färdigköpta kostar 1,49 €.
IMG_3293_fotor
Man kan också säga att jag för 9,56 € kan köpa antingen 7 eller 24 portioner barnmat.
Eller så kan jag för 24 portioner barnmat antingen betala 9,56€ eller 35,76€. Mycket siffror men tyckte det blev en liten boost att ibland göra egen barnmat, speciellt när E gillade den hemlagade smoothien lika mycket 🙂
bloggtoppen.fi - finlandssvenska bloggar

11 thoughts on “Köpt vs egen lagad barnmat

  1. Varifrån har du köpt den turkosa påsen? Visste inte att det finns att köpa påsar man kan fylla på själv, behöver verkligen en sån! 😀

    • Tack! 🙂 Ja, man fick sig en tankeställare. Trodde inte det sku vara så stor skillnad! För lagar man just det här som tar ca 30min totalt så ”tjänar” man 26 €, dvs. man har alltså en timlön på 52€. 🙂

  2. Jätteintressant inlägg! Jag har hittills orkat koka egen mat, men köper fruktpuréerna från butik. Och ganska ofta har jag tyckt att det varit jobbigt att göra storkok, men när man ser det så konkret i pengar så känns det ju verkligen värt det! (och förstås så vet man exakt vad som finns i maten man ger.)
    Och vilka fiffiga flergångs-squeezepåsar, de åker genast upp på julklappsönskelistan!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+ photo

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s