I oktober bloggade jag om memoryspelet av barnmatslock som jag gjort till M (läs inlägget här) och locken är väldigt populära men har legat lite här och där i hennes rum. Så för att göra städningen lite roligare för M och lite lättare för mig så tog jag en tom pringlesburk och skar ett hål i locket där hon kan peta ner barnmatslocken. Själva burken kamouflerade jag genom att tejpa fast ett A4papper som hade texten ”Samla Lock” på. Texten hade jag redigerat med Tagxedo (läs inlägget om det här) och gjort en boll.
Detta fungerade perfekt! M samlar upp locken och petar in dem i burken på nolltid! Men hon är lika snabb att öppna locket och hälla ut barnmatslocken för att få samla upp dem igen 😀
Har man flera barn kan man ge alla barn en egen burk och ha tävling vem som samlar flest lock i sin burk. Vill man inte ha tävlingsmomentet kan man istället rita kryss, boll, sträck osv. på locken och ge ett barn i uppgift att samla kryss, det andra boll osv. i sin burk.
Lycka till!
Härlig idé, den där ska vi nog förverkliga här hemma hos oss också 🙂
Ja, det var riktigt lätt att göra och så är det en orsak att köpa lite chips 😉
Smart grej! Ska läggas på minnet till framtiden 🙂
men vad smart! det ska jag komma ihåg framöver.